Файл-менеджер

Компанія ColoCall пропонує своїм користувачам не тільки якісний хостинг, але і різні засоби підтримки та адміністрування хостингу. Однією з таких розробок є файл-менеджер — система управління вмістом Вашого домашнього каталогу.

Файл-менеджер ColoCall цілком може замінити FTP-клієнт для наповнення і редагування вмісту Вашого сайту, а його додаткові можливості дозволять Вам зробити це легко і швидко. На відміну від стандартних програм FTP-клієнтів, файл-менеджер написаний спеціально для управління змістом Вашого сайту і дозволяє навіть починаючому веб-програмісту швидко і легко наповнити зміст свого сайту. Підтримка сайту за допомогою інтуїтивно-зрозумілого веб-інтерфейсу також не складе труднощів.

Найголовніше — файл-менеджер працює на стороні сервера, і не привʼязує Вас до того чи іншого компʼютера і встановленому на ньому програмному забезпеченню. Все що Вам необхідно для управління вмістом свого сайту — це компʼютер з будь-яким графічним браузером, підключеним до мережі Інтернет.

Нижче наведено короткий опис нашого файл-менеджера, висвітлені його функції і можливості, а також на прикладах показано використано найцікавіших його можливостей. Якщо у Вас виникнуть питання про роботу в файл-менеджерізвертайтеся до наших фахівців — вони з радістю дадуть відповідь на всі Ваші запитання.

1. Опис файл-менеджера

Для входу в файл-менеджер Ви повинні ввести свій логін і пароль для доступу по FTP до Вашої домашньої директорії (потрапити в файл-менеджер Ви також можете з панелі управління хостингом за відповідним посиланням). Для роботи в файл-менеджері бажано, щоб Ваш браузер підтримував роботу JavaScript (всі сучасні браузери мають підтримку скриптів JavaScript), а також, по можливості — файлів cookie. Якщо Ваш браузер не підтримує JavaScript, то деякі важливі операції (видалення файлу або каталогу та інші операції, що змінюють зміст Вашого домашнього каталогу) будуть виконуватися без повторного підтвердження з Вашого боку.

Після успішної авторизації Ви потрапляєте в файл-менеджер. Загальна структура файл-менеджера наступна: вгорі відображаються інформаційні повідомлення по поточних операціях (див. Далі), а знизу — список вмісту поточного каталогу, з відповідними посиланнями в меню (продубльовані зверху і знизу).

filemanager.jpg

Список вмісту поточного каталогу складається з наступних полів:

  • імені файлу або каталогу;
  • режиму доступу файлу або каталогу;
  • розміру файлу або каталогу;
  • часу останньої модифікації файлу або каталогу;
  • опції, відповідні даному файлу або каталогу.

Відображення вмісту поточного каталогу можливо в відсортованому вигляді за наступними полями: імені, розмірі і часу останньої модифікації, причому як у зростаючому, так і в спадаючому порядку. Для сортування по деякому полю, Вам необхідно просто клікнути по назві цього поля. Повторне натискання за назвою поля змінює режим сортування на протилежний.

Для каталогів зі списку вмісту поточного каталогу можливі наступні опції:

  • перегляд вмісту каталогу (його “відкриття”) — для цього Вам необхідно просто клікнути по іконці або назвою потрібного каталогу;
  • зміна режиму доступу каталогу — для цього Вам необхідно клікнути на поточний режим доступу для відповідного каталогу (див. далі);
  • перейменування каталогу — для цього Вам необхідно клікнути по відповідній іконці з колонки опції (див. далі). Деякі каталоги, такі як ~/htdocs і ~/logs, необхідні для належного функціонування веб-сервера, не можна перейменувати. Дана опція також дозволяє Вам переміщати каталог в інші каталоги (див. далі);
  • видалення каталогу — для цього Вам необхідно клікнути по відповідній іконці з колонки опції (див. далі). Дана операція вимагає ретельного обмірковування, оскільки видалення каталогу безповоротно видалить весь його вміст. Деякі каталоги (~/htdocs і ~/logs) також не можна видалити.

Для файлів зі списку вмісту поточного каталогу можливі наступні опції:

  • перегляд файлу безпосередньо в браузері — можливий тільки для текстових файлів розміром не більше 200 кб і графічних зображень стандартних форматів, використовуваних в Інтернет. При перегляді деяких файлів (що відносяться до cgi-скриптів або html-файлів), їх вміст відображається з “підсвічуванням синтаксису”. При цьому справа внизу вікна з текстом файлу, розташоване посилання переходу назад і, за умови, що розмір файлу не більше 100 кб — посилання для редагування даного файлу (див. далі). Також можливий безпосередній перегляд в браузері і графічний файлів (див. далі);
  • розпакування архіву — дана опція дозволяє безпосередньо на сервері розпакувати архів (підтримуються архіви форматів zip, rar, tar, gz, bzip2, tgz і tbz2). Дана можливість була створена спеціально для наповнення сайту великим числом файлів: Вам необхідно всього створити відповідний архів файлів, закачати його на сервер і розпакувати цей архів! При розпакуванні зберігається цілісність внутрішньої “структури дерева файлів”, а файли скриптів з архіву до того ж проходять додаткову обробку: усуваються неправильні переклади рядків (так звані DOSʼівські переклади), що є причиною непрацездатності цілком робочих, на перший погляд, скриптів. Для виконуваних файлів і cgi-скриптів з архіву також встановлюється правильний режим доступу — 755. Обовʼязково скористайтеся цією можливістю розпакування архіву на сервері — і Ви позбудетеся від багатьох утомлюючих перевірок і отладок Ваших скриптів. Подробиці див. далі;
  • завантаження (download) файлу з сервера на Ваш локальний компʼютер дозволяє Вам завантажити даний файл на компʼютер для подальшої його обробки;
  • заміна файлу новим дозволяє замінити даний файл новою версією. При натисканні на це посилання зʼявляється стандартна форма завантаження файлу на сервер (див. далі), а після завантаження новий файл замінює старий. Назва завантаженого файлу при цьому ігнорується;
  • перейменування файлу — для цього необхідно клікнути по відповідній іконці з колонки опції (див. далі). Дана опція також дозволяє переміщати файл в інші каталоги (див. далі);
  • видалення файлу — для цього необхідно клікнути по відповідній іконці з колонки опції (див. далі). Видалення файлу також вимагає ретельного обмірковування.

Для поточного каталогу також доступні наступні опції, посилання на які розташовані в меню каталогу (зверху і знизу):

  • завантаження файлу в поточний каталог (див. далі);
  • створення нового каталогу в поточному каталозі (див. далі);
  • очищення поточного каталогу дозволяє видалити весь вміст поточного каталогу, не видаляючи сам каталог (див. далі);
  • редагування налаштувань каталогу — правка параметрів доступу даного каталогу веб-сервера (файл .htaccess) дозволяє легко і швидко встановити часто затребувані директиви веб-сервера Apache для даного каталогу (вказують, наприклад, індексний файл для каталогу за замовчуванням, управління відображенням каталогу при відсутності індексного файлу, парольний доступ до каталогу та інші) (див. далі).
  • відновлення вихідних файлів хостингу:якщо Ви випадково видалили або так змінили файли хостингу, які розташовувалися в Вашому домашньому каталозі, що сайт перестав нормально функціонувати, Ви можете відновити деякі або всі файли хостингу (див. далі).

2. Перегляд вмісту каталогу

Практично в будь-якому режимі в основному вікні файл-менеджера відображається вміст одного з каталогів Вашого домашнього каталогу. При першому заході в файл-менеджер відображається зміст так званого “кореня” домашнього каталогу. Для перегляду вмісту конкретного каталогу Вам достатньо клікнути на його назві або іконці поруч з ним. Для переходу в “батьківський каталог” необхідно клікнути на самому верхньому пункті, відображеному іконкою каталогу зі стрілкою і двома точками.

Слід памʼятати про те, що робота в файл-менеджері підпорядковується правилам роботи в будь-який UNIX-системі. Зокрема, Ви не зможете побачити вміст каталогу, якщо Ви не маєте відповідних прав (для всіх каталогів Вашого домашнього каталогу повинні бути встановлені біти R (читання) і X (виконання)). Детальніше дивіться в розділі зміна режиму доступу файлу або каталогу. Якщо при перегляді вмісту деякого каталогу Ви побачите повідомлення Даний каталог не доступний для перегляду, то Вам необхідно буде повернутися в батьківський каталог і змінити режим доступу для цього каталогу.

3. Зміна режиму доступу файлу або каталогу

Режим доступу файлу або каталогу є основним способом обмеження прав користувачів UNIX-системи на даний файл або каталог. Режим доступу встановлюється у вигляді тріади — права для користувача (власника файлу або каталогу), права для групи, і права для інших користувачів системи. Кожна група тріади складається з наступних 3-х прапорів (біт): R, W і X.

Дозвіл на читання (R — read) дозволяє користувачеві читати вміст файлів, а в разі каталогів — переглядати перелік імен файлів в каталозі.

Дозвіл на запис (W — write) дозволяє користувачеві писати в файл. Для каталогів це дає право створювати в каталозі нові файли і каталоги, або видаляти файли в цьому каталозі.

Нарешті, дозвіл на виконання (X — execute) дозволяє користувачеві виконувати файли (як бінарні програми, так і командні файли). Дозвіл на виконання стосовно до каталогів дозволяє користувачу увійти в даний каталог. При цьому, якщо біт читання для даного каталогу не встановлений, то користувач зможе тільки увійти в каталог, але не зможе прочитати імена файлів, що містяться в цьому каталозі — для користувача каталог буде порожній.

Так само атрибут виконання повинен стояти у CGI-скриптів. Зазвичай для виконуваних файлів і каталогів потрібно використовувати режим доступу rwxr-xr-x (755), а для звичайних файлів — rw-r–r– (644). Це означає, що для Вас (власника файлу або каталогу) ці файли доступні як для читання, так і записи, а для інших користувачів — тільки для читання. Каталоги і виконувані файли також доступні для виконання.

Наявність можливості читання Ваших файлів або каталогів іншими користувачами не повинно Вас лякати, оскільки на Ваш домашній каталог встановлені права rwxr-x— (750), а значить отримати доступ до його вмісту може тільки власник, тобто Ви.

Для зміни режиму доступу файлу або каталогу, клікніть на поточному значенні режиму доступу. При цьому в верхньому інформаційному блоці зʼявиться форма для зміни режиму доступу. Після зміни того чи іншого прапора натисніть кнопку Встановити.

4. Перейменування файлу або каталогу

Для перейменування Вам слід натиснути на іконку Перейменувати в поле “Опції” навпроти відповідного файлу:або відповідного каталогу:
При цьому в верхньому інформаційному блоці зʼявиться поле для введення нового імені. Після введення нового імені натисніть кнопку Перейменувати.

5. Переміщення файлу або каталогу

Завдяки особливостям UNIX-системи, за допомогою функції перейменування можливо також переміщення файлів і каталогів. Оскільки відмінностей в перейменування/переміщення файлу і каталогу немає, то наведемо приклади перейменування/переміщення тільки для файлу.

Для переміщення файлу в більш глибокий каталог Вам досить в поле нового імені ввести назву цього каталогу. Наприклад, якщо вихідний файл називається file.txt, а каталог, куди необхідно його перемістити — some_dir/next_dir (тобто Каталог next_dir, що знаходиться в каталозі some_dir), то в поле нового імені файлу Вам досить ввести імʼя цієї директорії (точніше, шлях до неї). У нашому прикладі це some_dir/next_dir. Якщо ж Ви ще вкажите і імʼя, то файл одночасно буде і перейменований. Так, вказавши нове імʼя файлу some_dir/next_dir/another_name.txt вихідний файл file.txt буде розташовуватися в каталозі some_dir/next_dir під новим імʼям another_name.txt.

Для переміщення файлу в більш “верхні” каталоги, Вам слід скористатися записом / для переміщення файлу на один каталог вгору. Так, для переміщення того ж файлу на два “рівня” вгору, в поле нового імені просто введіть / /. Для одночасного зміни і імені файлу — як і раніше, вкажіть явно нове імʼя після імені каталогу.

6. Видалення файлу або каталогу

Для видалення файлу або каталогу Вам досить натиснути на іконку Видалити:Видалення необоротно, тому при включеній підтримки JavaScript Вам буде показано відповідне попередження і Ви можете скасувати видалення. При видаленні каталогу він видаляється разом зі всім його вмістом. При неможливості видалити файл або каталог Вам буде показано відповідне повідомлення про помилку, а в разі видалення каталогу — список файлів і каталогів, які не вдалося видалити. Основною причиною виникнення подібних ситуацій — недостатність повноважень для видалення (перевірте режими доступу відповідних батьківських каталогів, які повинні включати можливість запису для власника каталогу).

7. Очищення каталогу

Для видалення всього вмісту деякого каталогу, крім самого каталогу Ви можете скористатися функцією очищення каталогу, для чого натисніть на іконці Очистити каталог в меню поточного каталогу:При цьому, як і при видаленні файлу або каталогу, Вам буде показано попередження. У разі, якщо видалити деякі елементи поточного каталогу неможливо, Вам буде показаний їх список. Функцію очищення каталогу зручно застосовувати для подальшої розпакування архіву, щоб старі, можливо вже не потрібні, файли і каталоги не змішувалися з новими і не займали зайве місце на диску.

8. Перегляд файлу

Для текстових файлів і файлів зображень деяких форматів можливий безпосередній перегляд в файл-менеждері.

Для перегляду текстового файлу Вам достатньо клікнути по його імені або іконці. Для запобігання перегляду великих текстових файлів, максимальний підтримуваний розмір обмежений 200 кб. Для перегляду файлів великих обсягів, Вам слід попередньо їх завантажити з сервера на свій локальний компʼютер. Для деяких текстових файлів (що відносяться до cgi-скриптів або html-файлів) включена опція відображення з “підсвічуванням синтаксису”.

Якщо розмір файлу не перевищує 100 кб, при його перегляді також доступне посилання для безпосереднього редагування вмісту даного файлу в браузері.

Перегляд графічних зображень підтримується для файлів таких форматів: gif, jpeg, ico, bmp і png (в основному зображення цих форматів використовуються при створенні сайтів). Для перегляду інших зображень їх потрібно попередньо завантажити з сервера на свій локальний компʼютер.

Якщо ж файл, що переглядається є файлом архіву, то для популярних видів архівів файл-менеждер дозволяє відображати список файлів цього архіву без його розпакування. Для цього Вам потрібно просто натиснути на імені потрібного Вам архіву.

9. Редагування файлу

За допомогою файл-менеджера Ви можете безпосередньо редагувати невеликі (розміром до 100 кб) текстові файли. Для редагування файлу Вам потрібно клікнути по іконці Редагувати файл:Якщо в поле Опції напроти файлу дана іконка відсутня, то це означає, що файл має занадто великий розмір або він не є текстовим.

Після натискання на іконку Редагувати файл перед Вами виникає текстове поле з вмістом обраного Вами файлу. Після його редагування для збереження змін натисніть кнопку “Зберегти”. Для скасування редагування натисніть кнопку “Скасувати”. При редагуванні текстових файлів з російськими символами відбувається автоматичне визначення кодування, так що Вам не доведеться вручну вибирати правильний метод кодування. При збереженні файлу його кодування зберігається.

10. Завантаження файлу на сервер

Для завантаження файлу на сервер Ви повинні спершу зробити поточним той каталог, в який згодом буде завантажений файл. Після цього, клікніть іконку Завантажити файл в каталог з меню:Вгорі інформаційного блоку, що зʼявиться натисніть кнопку “Огляд” (“Browse”), виберіть файл на своєму локальному компʼютері і натисніть кнопку “Завантажити”. Для завантаження файлу на сервер може знадобитися чимало часу (в залежності від розміру завантаження і швидкості, з якою Ваш компʼютер підключений до Інтернет), тому не слід обривати завантаження файлу на сервер і дочекайтеся появи повідомлення про закінчення завантаження.

При завантаженні файлів на сервер, вони проходять додаткову обробку. Так, в текстових файлах, певних файл-менеджером як cgi-скрипи, усуваються так звані DOSʼівські переклади рядків (нагадаємо, що в UNIX-системах рядки текстових файлів розділяються одним байтом — 0x0D (\n), тоді як в OS сімейства Windows — двома — 0x0A 0x0D (\r\n)). Подібні на перший погляд “дрібниці” найчастіше стають причиною непрацездатності скриптів і виникнення помилки сервера з номером 500. Також для всіх виконуваних файлів встановлюється біт виконання X в режимі доступу (rwxr-xr-x (755)). Тому після завантаження файлів на сервер Вам не доведеться вручну виставляти правильний режим доступу для cgi-скриптів і зʼясовувати причину їх непрацездатності.

Оскільки одночасно на сервер можна закачувати не більше одного файлу, то наповнення сайту, що містить безліч дрібних файлів може перетворитися в довгий нудне мучительство. Однак не слід впадати у відчай — для одночасного завантаження великого числа файлів на сервер, ми рекомендуємо Вам скористатися унікальною можливістю розпакування архівів на сервері.

11. Заміна файлу

Ця функція необхідна для того, щоб після редагування деякого файлу на локальному компʼютері можна було завантажити його назад на сервер. Звичайно, Ви можете скористатися простим завантаженням файлу на сервер, однак для правильної заміни рекомендуємо скористатися саме цією функцією, оскільки імʼя файлу, що в цьому випадку ігнорується (наприклад, при звичайному способі завантаження файлу для заміни файлу імена старого і файлу, що завантажується, повинні збігатися з точністю до регістру кожної букви в іменах файлів).

Для того, щоб виконати заміну файлу, клікніть на іконці Замінити файл:За допомогою стандартної форми завантаження файлу що зʼявилася зробіть завантаження файлу на сервер.

12. Завантаження файлу з сервера на локальний компʼютер

Для завантаження файлу з сервера на Ваш компʼютер Вам достатньо клікнути іконку Завантажити файл з домашнього каталогу:Після цього почнеться процес завантаження файлу на Ваш компʼютер. Якщо для завантаження файлів з Інтернет Ви використовуєте так звані менеджери закачувань (download managers), то завантажити будь-який файл Ви можете точно таким же способом, як звичайний файл з Інтернет.

13. Розархівація архіву

Ця функція файл-менеджера була спеціально реалізована для наповнення сайту великим числом файлів. Завдяки цій функції Ви одночасно вирішуєте дві проблеми: завантаження файлів на сервер відбувається всього одним файлом, а його обʼєм менше сумарного обсягу окремих файлів (для текстових файлів ступінь стиснення може досягати 10-ти і більше разів!).

Все що Вам необхідно для використання даної функції — це заархівувати однієї з програм-архіваторів/пакувальників файлів, що вимагають завантаження на сервер і завантажити отриманий архів як звичайний файл. Файл-менеджером підтримуються найпопулярніші архіви в форматах zip, rar, tar, gz, bzip2, tgz і tbz2.

Після того, як архів буде завантажений на сервер, Вам досить натиснути на іконку Розпакувати архів в поточний каталог:Слід памʼятати, що при розархівуванні існуючі файли можуть бути перезаписані файлами з архіву (за умови повного збігу їх імен). Тому перш ніж розпаковувати архів переконайтеся, що така ситуація не може виникнути, або існуютчи у Вашому домашньому каталозі старі файли Вам не потрібні. Якщо архів містить інформацію про “дерево файлів” (тобто в ньому містяться файли і каталоги), відповідні каталоги будуть створені автоматично.

При розархівуванні архівів всі файли з нього проходять таку ж додаткову обробку, як і при завантаженні файлів. Так що радимо Вам хоча б один раз скористатися зручною можливістю розпакування архівів на сервері.

14. Створення нового каталогу

Створення нового каталогу — напевно найпростіша дія для наповнення Вашого сайту. Щоб створити новий каталог, зробіть поточним той каталог, в якому потрібно створити новий. Потім натисніть на іконці Створити новий каталог в даному:В формі, що зʼявилася введіть імʼя для нового каталогу. Після натискання кнопки “Створити” вказаний каталог буде створений! Тепер Ви можете перейти в нього для наповнення Вашого сайту.

15. Редагування налаштувань каталогу

Кожен каталог веб-сервера Apache може мати так званий файл налаштувань каталогу з імʼям .htaccess. Ви напевно бачили подібний файл серед тих, які були спочатку при створені хостингу ColoCall в каталозі htdocs. За допомогою даного файлу можна реалізувати безліч цікавих можливостей. Оскільки таких директив безліч, початківцям веб-програмістам досить складно знайти саме ту директиву, яка допоможе їм реалізувати задумане. Ми пропонуємо простий і зручний редактор налаштувань каталогу, що викликається натисканням на іконку Редагувати налаштування каталогу (.htaccess):

Набір підтримуваних редактором директив невеликий, проте серед них ми зібрали найбільш часто вживані і необхідні. Для тих, хто хоче більш детально вивчити директиви веб-сервера Apache ми радимо звернутися на офіційний сайт. Додані Вами вручну в файл .htaccess директиви, які не підтримуються нашим редактором, після редагування цього файлу за допомогою редактора налаштувань каталогу не видаляються, а додаються після стандартних директив після рядка

# User defined directives

За замовчуванням, цей рядок відсутній. Однак, якщо Ви все ж вирішите вручну редагувати файл .htaccess, рекомендуємо Вам дописати цей рядок (перед Вашими директивами), оскільки всі коментарі до цього рядка після редагування за допомогою нашого редактора директив автоматично видаляються.

16. Реалізація базової HTTP-аутентифікації

Веб-сервер Apache дозволяє реалізувати парольний доступ до деяких каталогів або файлів Вашого сайту (або взагалі до всього сайту). Для релізації HTTP-аутентифікації необхідно виконати 2 дії: створити так званний файл паролів (.htpasswd), в якому зберігаються логіни користувачів і їх зашифровані паролі), а також вказати у файлі налаштувань каталогу (.htaccess), для яких саме документів сайту необхідно виконувати HTTP-аутентифікацію. Сама HTTP-аутентифікація проводиться по файлу паролів .htpasswd — якщо в ньому є аутентифицируючий користувач і його зашифрований пароль збігається з вказаним у файлі паролів, то даному користувачеві дозволяється доступ до документа.

Редагування HTTP-аутентифікації відбувається в файл-менеджері натисканням на іконці Редагувати доступ до каталогу з меню:Ця іконка зʼявляється в усіх каталогах, крім кореневого і ~/logs. У вікні HTTP-аутентифікації Вам пропонується налаштувати параметри аутентифікації:

  • який файл (глобальний ~/.htpasswd або локальний — Що знаходиться в поточному каталозі) використовувати для перевірки аутентифікації. Ми рекомендуємо використовувати глобальний файл, оскільки він знаходиться поза дерева сайту і при будь-яких ситуаціях веб-сервер не дозволяє його отримати по HTTP;
  • опція “Використовувати HTTP-аутентифікацію для всього каталогу” включає HTTP-аутентифікацію для всіх документів, що знаходяться в поточному каталозі (включаючи вкладені);
  • опція “Використовувати HTTP-аутентифікацію для окремих файлів каталогу” включає HTTP-аутентифікацію тільки для зазначених файлів. Імена файлів необхідно вводити через пробіл або кому, допустимі метасимвол * (наприклад *.html заборонить доступ тільки до документів з дозволом html);
  • в поле “Заголовок вікна HTTP-аутентифікації” Ви можете ввести будь-який текст, який буде виводитися користувачеві у вікні введення логіна і пароля;
  • в поле “дозволити доступ тільки для” (при використанні глобального файлу паролів) можна ввести імена користувачів (через пробіл або кому), для яких потрібно дозволити доступ (за умови, що перевірка за допомогою файлу паролів .htpasswd також пройшла успішно).

Редагування самого файлу паролів .htpasswd проводиться по відповідних посиланнях в описаному вище вікні (редагування вже існуючих файлів також можливо за допомогою іконки в поле Опції під час перегляду вмісту каталогів). Для додавання користувача в файл паролів .htpasswd необхідно ввести логін і пароль (двічі) у відповідних полях.

Для видалення користувачів з файлу паролів .htpasswd необхідно вибрати логіни і натиснути кнопку Видалити.

17. Відновлення вихідних файлів хостингу

При заведенні хостингу в Вашому домашньому каталозі автоматично створюються 2 директорії: cgi-bin (директорія для CGI-скриптів, в ній також розташований PHP-інтерпретатор) і htdocs. В даних директоріях розташовуються файли-приклади, які дозволяють Вам переконатися в працездатності хостингу і Ви, при необхідності, можете використовувати їх як приклади для Ваших скриптів.

Якщо ж Ви випадково видалили деякі файли, які привели до непрацездатності хостингу, Ви можете вибрати посилання “відновити вихідні файли”, перебуваючи в кореневому каталозі Вашої домашньої директорії:У вікні Ви можете вибрати файли, які бажаєте відновити. Опція “Замінювати існуючі файли” видаляє існуючі файли при відновленні, тому використовуйте її тільки в тому випадку, якщо Ви впевнені у Ваших діях.

18. Створення архівів

За допомогою файл-менеджера Ви можете швидко і легко створювати архіви файлів і директорій. Зробити це можна двома способами: використовуючи кнопку в полі “Опції”:Або за допомогою групової операції (для цього Вам потрібно вибрати відповідні елементи зі списку і вибрати дію “запакувати в архів”).

Після цього Вам буде запропоновано вибрати тип створюваного архіву (на даний момент підтримуються такі типи архіваторів як bzip2, gzip і zip). Також Ви можете змінити імʼя створюваного архіву (вводити розширення не потрібно — воно додасться автоматично в залежності від типу архіватора). Для створення архівів набору файлів у форматах bzip2 і gzip, вони попередньо “склеюються” утилітою “tar”.

19. Первинне наповнення сайту

Для наповнення свого сайту файлами рекомендуємо Вам скористатися можливістю розархівування архівів на сервері. Порядок Ваших дій для наповнення Вашого сайту наступний:

  1. Створіть на своєму локальному компʼютері архів, що містить файли Вашого майбутнього сайту.
  2. Закачайте за допомогою файл-менеджера в свій домашній каталог отриманий архів в каталог htdocs. Однак, якщо вихідні файли архіву знаходилися в загальному каталозі (наприклад www), то після розпакування вони також будуть перебувати в каталозі www, всередині каталогу htdocs. Для того, щоб перенести всі файли з каталогу www в htdocs, перейменуйте каталог www, вказавши в якості нового імені для цього каталогу / (батьківський каталог).

20. Заміна файлу або групи файлів

Для заміни одного файлу (оновленою версією, наприклад), скористайтеся функцією заміни файлу. Якщо ж Вам необхідно одночасно оновити кілька фалів, то радимо Вам скористатися функцією розархівування архівів на сервері. Буквально після одного-двох використань даної функції Ви навчитеся швидко і легко оновлювати вміст Вашого сайту.